تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

انواع پوست‌های حساس

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

پوست حساس چیست؟

اصطلاح پوست حساس به انواع پوستی گفته می شود که در واکنش به عوامل مختلف واکنش نشان می دهند، جوش می زنند، به راحتی خشک می شوند و حتی لک می شوند. این نوع پوست در برابر عوامل و تحریکات خارجی سریعا واکنش نشان می دهند.

 این نوع پوست معمولا وقتی در معرض سرما و یا گرما قرار می گیرند، سریعا قرمز می شود. این افراد باید محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب با پست خود ترجیحا با مشورت پزشک انتخاب نمایند. این محصولات به آنها برای کاهش مشکلات پوستی شان کمک می نماید.مراقبت از این نوع پوست خیلی مهم و مشکل می باشد.

عوامل حساس ساز پوست

از عواملی که موجب حساسیت پوست می گردند را می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • آب اولین و مهمترین عامل آلرژیک پوست می باشد.
  • افراط در مصرف برخی از انواع کرم هم باعث حساس شدن پوست می گردد. بهمین دلیل برای مدت طولانی از کرم های ضد جوش استفاده ننمایید.
  • استفاده از لایه بردارهای قوی هم ممکن است موجب تحریک پوست حساس گردد.

انواع پوست‌های حساس

پوست های حساس بر اساس ویژگیهای مختلف درجه بندی می گردند. درباره انواع  پوست های حساس در ادامه بحث خواهیم نمود.

انواع  پوست‌های حساس عبارتند از:

پوست‌های حساس مستعد به آکنه

همانگونه که از تیتر مشخص است، یک گروه از انواع پوست های حساس بعد از استفاده از برخی محصولات آرایشی و یا بهداشتی سریعا دچار جوش و  آکنه می گردند.اکثر این افراد دارای پوست چرب هستند که به پوست حساس تبدیل گشته اند. البته برخی از افراد با وجود داشتن پوست خشک هم مانند این افراد بعد از استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی جوش می زنند. این افراد باید از محصولات ضد جوش و آکنه و همچنین فاقد چربی استفاده نمایند.

 پوست‌های مستعد قرمزی

در بالا برایتان گفتیم که برخی افراد که پوست حساس دارند، دربرخی موارد سریعا قرمز می شوند.  مواردی همچون در معرض آفتاب قرار گرفتن، تغییر دما بخصوص درزمستان، استرس، غذاهای تند باعث واکنش  این نوع پوست می گردند. این افراد که معمولا بیش از سی سال سن دارند، باید از مواد ضد التهاب استفاده نمایند.

پوست‌های حساس با احساس سوزش

از انواع پوست های حساس می توان به این گروه اشاره نمود. این افراد بدون داشتن هیچ علامتی احساس سوزش دارند. معمولا پوست این افراد بعد از مصرف بعضی از انواع کرمها شروع به سوزش میکند. این سوزشها در صورتی است که پوست هیچ التهابی ندارد. این افرد معمولا وقتی در معرض عوامل خارجی مانند باد یا گرما و سرما قرار می گیرند، همین واکنش را دارند.

پوست‌های حساس مستعد به آلرژی و اگزما

این افراد بلافاصله بعد از استفاده از برخی کرمها دچار اگزما و سوزش می گردند. این افراد هنگام انتخاب محصولات آرایشی، باید محصولات فاقد مواد ضد حساسیت زا را انتخاب نمایند.

WhatsApp chat