تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

علائم پوست های حساس

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

پوست های حساس یکی ازانواع پوست می باشند که شاخصه های زیادی دارد. از شاخصه ها و علائم آن میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

  • التهاب و قرمز شدن پوست در برابر عوامل خارجی مثل محصولات آرایشی و بهداشتی
  • لایه لایه شدن پوست و حساسیت آن در برابر عوامل خارجی مثل آلودگی هوا و  یا آفتاب
  • واکنش سریع درباره گرما و سرما
  • در صورت قرار گرفتن در معرض استرس پوست سریعا واکنش نشان می دهد
  • واکنش پس از خوردن غذاهای ادویه دار و تند
  • واکنش پس از مصرف بیش از حد کافئین

مراقبت از پوست های حساس

مراقبت از این پوست ها کار چندان ساده ای نمی باشد. این پوستها را باید حتما با آب ولرم و لوسیونهای مخصوص این نوع پوست شست و شو دهیم. این افراد نباید با آب گرم و یا سرد شست و شو کنند. این افراد حتما و مرتبا باید از مرطوب کننده های مخصوص پوست حساس استفاده کنند. به این افراد توصیه می شود که در طول روز بیش از دو بار پوست خود را شست وشو ندهند. شستن بیش از دوبار پوست ممکن است موجب واکنشهای آلرژیک گردد.

دلایل حساس شدن پوست

برخی از عوامل محرک، به پوست آسیب می رساند و باعث از دست دادن آب پوست بدن می گردند. با از دست رفتن آب پوست، پوست واکنشهای آلرژیک زیاد نشان می دهد. از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اختلال در عملکرد طبیعی و محافظتی پوست

پوست برای انجام فعالیتهای خود نیاز به ساختار خاص مربوط به خود دارد. لایه ای با حجم تقریبا ثابتی از چربی، آب و اسیدهای چرب برای حفاظت از پوست وجود دارند.  سطح پوست کمی اسیدی می باشد تا سریعتر و بهتر بتوانند در مقابل باکتریها نقش سد را بازی کند.

علاوه بر این لایه ها یک لایه دیگر به نام لایه شاخی درپوست می باشد که ورود و خروج آب را تنظیم می کند. علاوه بر اینها فعالیتهای آنزیمی و ریزش پوست های مرده هم در ترمیم و رشد پوست فعالیت می کنند. در صورتیکه در پروسه فعالیت یکی از این لایه ها اختلالی ایجاد گردد، ممکن است پوست واکنشهای آلرژیک نشان دهد.

تغییرات بدن بر اثر افزایش سن

حساس شدن در هر سنی ممکن است رخ بدهد. با توجه به اختلالاتی که در پوست با گذر زمان رخ می دهد، در سنین پیری حساس شدن پوست بیشتر رخ می دهد. کاهش چربی پوست به علت افزایش سن یکی از عوامل حساسیت زا ی پوست می باشد.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی مانند بلوغ، عادات ماهیانه، بارداری، یائسگی، اختلال در ترشح هورنی غدد یکی از عوامل حساسیت زای پوست می باشد.

 سبک زندگی و آلرژی

داشتن استرس، کمبود خواب طولانی و پی در پی، آلرژی، اگزما، آکنه و سایر این علائم باعث حساسیت پوستی می گردند.

عوامل خارجی

آب و هوا، آلودگی هوا، سرما و گرمای محیط، خشکی و مرطوبی هوا، اشعه ماورا بنفش و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب شدید از عواملی می باشند که با نابودی و ایجاد اختلال در فعالیت پوست، باعث ایجاد پوست حساس می گردند.

WhatsApp chat