تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

آسیب های دندان

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

دندانها بنا به دلایل متعددی ممکن است دچار آسیب دیدگی گردند. از جمله این دلایل می توان اشاره نمود، ضربه خوردن، تصادفات رانندگی و یا حوادث ورزشی می باشند. بیشترین آسیب هایی که به دندانها ممکن است وارد گردند هم عبارتند از لب پر شدن و یا ترک خوردن دندان. البته بسته به شدت ضربه وارد شده به دندان حتی ممکن است دندانها دچار شکستگی شوند. در این مطلب به بررسی برخی از آسیب های دندان و متد ارائه شده برای رفع این آسیب ها در کلینیک دندانپزشکی دکتر الهه صادقی ایمپلنتولوژیست در زعفرانیه تهران می پردازیم.

آسیب های فیزیکی

آسیبهای فیزیکی جز مهمترین و رایج ترین علتهای نقص دندانها می باشند. معمولا این آسیب ها توسط شخص رخ می دهند. معمولا این آسیب ها غیر عمدی می باشد. معمولا این آسیبها ناشی از عادات روزانه می باشند. در بین همه این عادات می توان به انجام ناصحیح بهداشت دهان ودندان اشاره نمود.

انواع آسیب دندانها

به طور کلی آسیب های فیزیکی دندان ها در اکثر منابع دندانپزشکی به سه گروه بزرگ تقسیم می شوند.این گروهها عبارتند از:

  • از دست دادن ساختمان طبیعی دندان ناشی از عملکرد مکانیکی مغز:

از جمله عملکردهای مکانیکی مغز می توان به دندان قروچه اشاره نمود. سایش حاصل از دندان قروچه به طور تدریجی رخ می دهد.

  • از دست دادن غیر عادی ساختمان دندان به دلیل سایش فیزیکی غیر مرتبط:

از جمله علل این مشکل می توان به عدم رعایت بهداشت دهان ودندان و مسواک زدن غیر اصولی اشاره نمود. از دیگر این موارد می توان به خمیر دندان و مواد ساینده غیر اصولی اشاره نمود.

  • آسیبهای فیزیکی به علت عوامل شیمیایی غیر باکتریال

آسیبهای ناشی از دندان مصنوعی

این نوع آسیب های دهانی  ممکن است حاد یا مزمن باشند.

آسیب حاد

معمولا زمانی که تازه دندان مصنوعی برای شما تجویز شده باشد، مدتی طول می کشد تا نسج نرم لثه در زیر دندان ساخته شود. همین امر موجب ایجاد یک سری مشکلات جانبی برای فرد می رکدد. از جمله این آسیب ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • توقف یا کم شدن جریان خون ناشی از فعالیت سایشی شدید بر روی بافت نرم.
  • ایجاد زخم.
  • درد.

آسیبهای مزمن

این قبیل آسیبها به صورت تدریجی در دهان رخ می دهد. معمولا این نوع آسیب بعد از قرار دادن دندان مصنوعی رخ می دهد. معمولا اگر دست دندان ثبات درستی نداشته باشد، ممکن است بصورت ناهماهنگ در جای خود قرار گیرد. همین مسئله ممکن است موجب حرکات سایشی بر روی لثه ها گردد. این امر می تواند مشکلات فراوانی برای فرد پدید آورد.

رفع مشکل

برای حل مشکلات مرتبط با دندان مصنوعی متد درمانی خاصی مورد نیاز می باشد. به طور خلاصه این درمان شامل مراحل زیر می باشد.

  • خارج کردن دست دندان دردوره‌های طولانی مدت. این دوره ها به خصوص در شب هاتاثیر زیادی در استراحت و ترمیم بافت ها دارد.
  • استفاده از حالت دهنده های بافتی در داخل دست دندان. این کار موجب حداقل رسیدن آسیب به دهان و دندان می گردد.
  • ممکن است شدت ضایعات بر روی لثه بیش از حد گردد . بهمین دلیل ممکن است دکتر تشخیص دهدقبل از ساخت دست دندان، فرد نیاز به جراحی داشته باشد.