تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

مراقبتهای پوستهای حساس

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

انسانهای مختلف دارای انواع مختلف پوست می باشند. برخی دارای پوست چرب می باشند و برخی دارای پوست نرمال، خشک و یا حساس می باشند. برای اینکه پوست دچار مشکلاتی نگردد، باید در ابتدا نوع آن را بدانیم و سپس انواع مراقبتهای مربوط به آنرا انجام دهیم. در این مطلب راجع به مراقبتهای پوست حساس برایتان اطلاعاتی را ارائه می دهیم.

پوست حساس چیست؟

پوست حساس، پوستی است که در برابر کوچکترین عامل خارجی  عکس العمل نشان میدهد. این نوع پوست در برابر سرما و حتی تماس با آب سرد، دچار قرمزی می گردد. این نوع پوست تقریبا همیشه دچار حالت کشیدگی، سوزش و درد می باشد. این نوع پوست حتی ممکن است با آب وهوای گرم هم حساس گردد. افرادی که این نوع پوست را دارند هیچ وقت نباید از محیط سر به گرم و یا بلعکس بروند. از دیگر مواردی که ممکن است موجب افزایش حساسیت پوست گردد شست وشو با آب می باشد. اگر مشاهده می کنید که پس از شست و شو با آب پوستتان دچار قرمزی گردید بهتر است از روش های پاکسازی بدون آب استفاده نمایید.

عوامل حساس ساز پوست

از عواملی که موجب حساسیت پوست می گردند را می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • آب اولین و مهمترین عامل آلرژیک پوست می باشد.
 • افراط در مصرف برخی از انواع کرم هم باعث حساس شدن پوست می گردد. بهمین دلیل برای مدت طولانی از کرم های ضد جوش استفاده ننمایید.
 • استفاده از لایه بردارهای قوی هم ممکن است موجب تحریک پوست حساس گردد.
 • سعی کنید در صورت داشتن پوست حساس، زیاد کرم های مورد استفاده تان را تغییر ندهید. این کار موجب کاهش مشکلات برای اپیدرم پوست می گردد.
 • هر ماده آرایشی را استفاده ننمایید. با توجه به پوستتان حتما از لوازم آرایشی مناسب و دارای استانداردهای لازم استفاده نمایید.
 • اگر پوست حساس دارید، از عطر، مواد آرایشی روغنی و مواد آرایشی حاوی الکل به هیچ وجه استفاده ننماید.

راههای کاهش حساسیت پوست

 • در صورتی که دارای پوست حساس می باشید، می توانید با مراقبتهای پوست حساس میزان مشکلاتتان را کاهش دهید. از سری کارهایی که می توانید جهت کاهش حساسیت پوست انجام دهید می توان بهموارد زیر اشاره نمود.
 • در صورت حساسیت به پوست، ازپاک کننده های شیمیایی استفاده ننمایید. بجای آن از پاک کننده های مرطوب کننده و یا چرب کننده استفاده نمایید.
 • از محلولهای پاک کننده استفاده نمایید.
 • مواد آرایشی بخصوص کرمهایی که انتخاب می نمایید حتما متناسب با پوستتان باشد. بعنوان مثال می توانید از کرمهای حاوی آب معدنی  مخصوص پوست های حساس استفاده نمایید.
 • لایه بردار و ماسکی را انتخاب نمایید که حتما ملایم و تسکین دهنده باشد.

مشکل عمده پوست حساس

مهمترین مشکل پوستهای حساس عدم توانایی پوست در حفظ و همچنین تنظیم رطوبت آن می باشد. این مشکل موجب این می گردد که اینوع پوستها همیشه پوسته پوسته می باشند.  برخی از افراد دارای پوست حساس، از لایه بردارهای شیمیایی مانند اسید گلیکولیک به میزان زیادی استفاده می کنند. گرچه دانشمندان به این نتیجه رسیدند با کاهش دفعات استفاده از لایه بردارها مشکل پوسته پوسته شدن پوست کمتر می گردد.

WhatsApp chat