تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

مراقبتهای پوست چرب

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

پوست یکی از مهمترین اعضا بدن می باشند و به علت اینکه در معرض آلودگیها، باکتریها و مواد مضر بسیاری قرار دارند. بنابراین برای بهداشت آن نیاز به کارها و وسایل زیادی می باشد. پوست عضوی می باشد که در زیبایی فرد هم بسیار مهم می باشد. وسایل آرایشی زیادی برای زیبایی ممکن است بر روی آن استفاده شود. قبل از اینکه محصولات آرایشی و بهداشتی لازم را بخرید بهتر است که نوع پوست خود را بدانید. با دانستن نوع پوست مناسب ترین وسایل رابرای مراقبت از آن می خرید. در این مطلب می خواهیم راجع به پوست چرب برایتان اطلاعاتی را ارائه دهیم.

پوست چرب

به طور کلی یکی از راههایی که پوست از خود در مقابل آلودگیهای بیرونی دفاع می کند، تولید چربی می باشد. علاوه بر این پوست برای انعطاف پذیری و رطوبت پوست به مقدار خاصی چربی نیاز می باشد. در پوست های چرب این میزان تولید چربی بیش از انواع دیگر پوست می باشد. چربی اضافی تولید شده در این نوع پوست برروی صورت ایجاد ظاهری براق و چرب می کند. اگر در مراقبت از این نوع پوست همه چیز را رعایت ننمایید، چربی اضافی جنع شده، منافذ آن مسدود شده و موجب بروز لکه های پوستی و آکنه می کند. علاوه بر آکنه، جوش سر سیاه و جوش قرمز التهابی هم در این پوستها به طور زیادی مشاهده می گردد. از مزایای این نوع پوست این است که به دلیل وجود رطوبت اضافه و در نتیجه آبرسانی مناسب به پوست و بروز چین و چروک و اثرات پیری روی آن مشاهده می‌شود.

برای مراقبت از پوست چرب فقط با پیروی از چند دستور ساده می توانید از پوست خود محافظت نمایید.

علائم شناسایی پوست چرب

 • اگر پوست شما علائم زیر را دارد، نوع آن چرب است:
 • اگر صورت شما براق است .
 • اگردر اواخر روز، چرب به نظر می‌رسد.
 • اگرآرایش بر روی صورتتان دوام نمی‌آورد و به نظر می‌رسد که سرازیر شده است.
 • اگرصورت شما دارای جوش‌های سر سیاه، جوش قرمز التهابی یا انواع دیگر آکنه است.
 • اگرمنافذ پوست، به ویژه در بینی، چانه و پیشانی شما بزرگ و قابل مشاهده اند.

ناحیه‌ی T

به مجوع پیشانی و بینی منطقه T می گویند. بیشترین میزان غدد چربی در صورت در این منطقه فعال می باشند. اگر ناحیه T در صورت شما چرب باشد و ما بقی اجزا صورت چرب نباشد و خشک و یا عادی باشد پوست شما مختلط می باشد.

علل ایجاد پوست چرب

پوست چرب ممکن است بر اساس دلایل زیادی ایجاد گردد.

 • ژنتیک
 • تغییرات هورمونی بدن
 • استفاده از برخی لوازم آرایشی
 • رژیم های غذایی چرب
 • مصرف برخی داروها
 • زندگی در آب و هوای مرطوب

نحوه‌ی مراقبت از پوست چرب

نمیتوان عواملی مانند ژنتیک و تغییرات هورمونی را کنترل نمود ولی می توان از پوست مراقبت نمود تا مشکلی برای آن پیش نیاید. اگر به پوست چرب رسیدگی نکنیم سطح دچار آلودگی می گردد، منافذ پوست بسته می شود و انواع جوشها یا آکنه در پوست ایجاد می گردد.

بارعایت نکات زیر می‌توانید از پوست چرب خود مراقبت کنید.

نبایدهای پوست چرب

پوست خود را بیش از حد نشویید

اگر در روز بیش از دو بار پوستتان را بشویید، پوستتان خشک می گردد و پوست برای جبران این خشکی پوست میزان بیشتری چربی تولید میکند. پس از هر بار شست و شو هم از مرطوب کننده های خاص پوست چرب استفاده نمایید.

از محصولات حاوی روغن های طبیعی نترسید

پاک کننده های آرایش حاوی روغنهای طبیعی مانند زیتون و یا جوجوبا برای پوستهای چرب بسیار مناسب می باشند. این پاک کننده ها چربی سطح پوست را در روغن خود حل نموده و صورت را تمیز تر می کنند.

ضد آفتاب

حتما از ضد آفتابهای مخصوص پوست چرب استفاده نمایید.

 

WhatsApp chat