تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

انواع روش های پاکسازی پوست

(کلینیک دکترالهه صادقی)

در چندین مقاله برای شما درباره لزوم پاکسازی انواع پوست توضیحاتی دادیم. در این مطلب قصد داریم انواع روش های لایه برداری پوست را برایتان شرح دهیم. به طور کلی سه روش لایه برداری پوست، نسبت به سایر روشها پرطرفدارتر می باشد. این سه روش عبارتند از:

لایه برداری با استفاده از مواد شیمیایی

در این روش با استفاده از مواد شیمیایی لایه برداری پوست انجام می گیرد. از مواردی که طی لایه برداری از پوست جدا می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • لایه های آسیب دیده پوست
  • لایه های جراحت دیده
  • لایه های دچار سوختگی
  • لایه های دارای کک ومک و آکنه

در این نوع پاکسازی پوست بسته به عمق و میزان آسیب دیدگی پوست، غلظت ماده شیمیایی مورد استفاده متغیر می باشد. غلظت ماده شیمیایی و تعداد دفعات استفاده از آن متغیر می باشد و ممکن است تا دو هفته این پاکسازی به طول بیانجامد.

از مواد شیمیایی که در این روش استفادهمی گردد می توان موارد زیر را نام برد.

  • سالیسیلک اسید
  • لاکتیک اسید
  • کربولیک اسید

این مواد بسته به میزان و محل لایه برداری متغیر می باشند.

پاکسازی لیزری

 در چند سال گذشته رایج ترین روش لایه برداری، لایه برداری لیزری می باشد. این روش با استفاده از تبخیر آب باعث برداشته شدن لایه های پوست از بین رفته می گردد. معمولا دو نوع لیزر دی اکسید کربن و اربیم یاگ برای این منظور استفاده می گردد.

لایه برداری مکانیکی

یکی دیگر از روش های پر طرفدار پاک سازی پوست می باشد. در این روش لایه برداری از وسایل الکترومکانیکی مخصوصی بر روی سطح پوست بدن استفاده می گردد. این دستگاهها با ماساژ پوست باعث از بین رفتن ضایعه های پوستی می گردد.

پاکسازی پوست

برای پاکسازی پوست بنا به دلایلی همچون عمق و محل آسیب دیدگی ممکن است فقط از یکی راههای بالا استفاده گردد. شاید هم از چند روش بصورت ترکیبی استفاده گردد.

آسیب دیدگی سطحی

 به طور مثال اگر آسیب های پوستی سطحی باشند، می توان با استفاده از یک ماده ی شیمیایی در عرض چند دقیقه لایه برداری پوست را انجام داد. با انجام این عمل تمامی چین و چروک ها ریز پوستی و کک و مک های موجود که نقاط تیره و ناخوشایندی ایجاد کرده اند از بین بروند.

آسیب دیدگی متوسط

اگر آسیب دیدگی پوست در حد متوسط باشد لایه برداری پوست ممکن است در چندین جلسه متفاوت و یا ترکیب دو یا سه روش ذکر شده بر روی پوست انجام گردد. در این حالت فرد می بایست تا مدتی پس از لایه برداری قسمتی از پوست که تحت درمان است را بپوشاند و محافظت نماید.

آسیب دیدگی شدید

در مواردی هم که آسیب دیدگی شدیدتر باشد ترکیبات شیمیایی باید با دوز و قدرت بیشتری استفاده گردد. این امر بدین دلیل است که تا عق پوست مواد نفوذ کنند و لایه برداری انجام گردد. در این روش ممکن است تا چند روز پوست ملتهب و قرمز باشد . که بعد از چند روز این مشکل حل می گردد. در این چند روز باید از پوستتان مراقبت نمایید.

WhatsApp chat