تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

عوارض پوسیدگی دندان

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

وقتی باقی مانده مواد غذایی خورده شده و باکتری های داخل دهان روی دندان شما با هم جمع می شود، می توانند پلاک دندانی ایجاد کنند. باکتری های موجود در داخل پلاک دندانی اسید هایی تولید می کنند که توانایی فرسایش مینای دندان یا تحلیل مینای دندان را دارند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم دندان ها می تواند به خلاص شدن از شر پلاک های چسبنده کمک کند. اگر پلاک بیشتر و بیشتر جمع شده باشد، می تواند منجر به پوسیدگی شود. پوسیدگی برای بدن عوارض خطرناکی دارد. در این مطلب قصد داریم راجع به مهمترین عوارض پوسیدگی دندانصحبت کنیم.

لزومی آشنایی با عوارض پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان می تواند موجب مسائل بی نهایت خطرناکی برای فرد گردد. بنابراین در صورتی که به پوسیدگی دهان ودندان مبتلا گشتید سریعا برای دمان آن اقدام نمایید. سعی کنید قبل از ابتلا به این مشکل مرتب به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه نمایید. در صورت دیدن علائم پوسیدگی دندان سریعا برای درمان ان اقدام نمایید. علائم پوسیدگی دندان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • بوی بد دهان
  • تغییر رنگ دندان
  • بروز لکه های زرد و سفید بر روی دندان
  • تغییرات در لثه
  • حساسیت به گرما و سرما
  • درد دندان

 

 عوارض خطرناک دندان پوسیده

همانگونه که در بالا گفته شد پوسیدگی دندان موجب یک سری مشکلات برای بدن می گردد. برخی از این عوارض را باید بصورت جدی در نظر گرفت. از جمله این عوارض عبارتند از:

بیماری های قلبی-عروقی

داشتن بهداشت دهان ودندان ضعیف موجب ابتلا به بیماریهای لثه میگردد. باکتریهای بیماریهای لثه به خون وارد می شوند و مشکلات اصلی را ایجاد میکنند. باکتریها در رگ ها ایجاد پلاک مینمایند و موجب گرفتگی و سخت شدن رگها می گردند. این مسئله موجب مشکلات جریان خون، انسداد قلبی وحتی حمله قلبی گردد.

زوال عقلی

مواد جانبی که از لثه های ملتهب و متورم آزاد می گردد، می توانند بر روی مغز و بخصوص بر سلولهای مغز که وظیفه حافظه را برعهده دارند تاثیر می گذارند. این باکتریها میتوانند احتمال ابتلا به بیماری زوال عقل و آلزایمررا افزایش دهند.  

 

عوارض دندان پوسیده در دوران بارداری

تغییرات هورمونی تهوع صبحگاهی دو عامل مهم برای ابتلا به بیماریهای لثه و پوسیدگی دندان در دوران بارداری می باشند. بنابراین حفظ بهداشت دهان ودندان در این دوران بسیار مهم است. زایمان زودرس، وزن کم کودک در حین تولد از جمله مهم ترین و خطرناکترین عوارض پوسیدگی دندان در دوران بارداری می باشند.

ناباروری

تحقیقات زیادی در این باره انجام گرفته است. نتیجه این تحقیقات تاثیر منفی و مستقیم بیماریهای لثه و پوسیدگی دندان بر میزان باروری افراد می باشد. افرادی که بهداشت دهان ودندان ضعیفی دارند، معمولا کمتر از افراد دیگر باردار میگردند.

عوارض دندان پوسیده در عفونت های تنفسی

بهداشت ضعیف دهان ودندان موجب آسیب به سیستم تنفسی می گردد. باکتریهای آلوده از طریق نای و خون به شش ها منتقل می شود. شش های انسان یک محیط فوق العاده برای رشد باکتریها می باشد. عفونت تنفسی و برونشیت حاد از جمله این موارد می باشد.

دیابت ناشی از عوارض دندان پوسیده

بیماری های لثه وپوسیدگی دندان با بالا بردن سطح قندخون می تواند موجبات ابتلا به دیابت را ایجاد نماید. علاوه بر این افراد دیابتیک بیشتر در معرض ابتلا به عفونت می باشند.

سایر موارد

پوسیدگی دندان عوارض خطرناک دیگری هم دارند. از جمله این موارد میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

سرطان

بیماریهای کلیوی

آرتریتروماتید

نکته پایانی

با توجه به مواردی که گفته شد، بهترین راه پیشگیری می باشد. با رعایت بهداشت دهان ودندان براحتی می توانید از ابتلا به این مشکلات جلوگیری نمایید. علاوه بر آن سعی کنید برای معالجات دوره ای به دندانپزشک مراجعه نمایید.

WhatsApp chat