تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

ارتودنسی دربارداری

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

بسیاری افراد دندانهای کجی دارند. حتی ممکن است فک های آنها مشکل داشته باشند. این افرادی که دندانها و فک آنها در جای مناسب خود قرار ندارند، نیاز به یک درمان دندانپزشکی زیبایی دارند. یکی از بهترین و قدیمی ترین این روشها میتوان به ارتودنسی دندان ها اشاره نمود. این درمان، یک درمان طولانی مدت می باشد. ممکن است یک بانو در حین این درمان باردار گردد.  در اینجا ممکن است سوالات زیادی برای فرد پیش آید. مهمترین سوال این است که آیا ادامه درمان ارتودنسی دربارداری ممکن است ؟

ارتودنسی چیست

درمان ارتودنسی، راهی است برای صاف کردن و حرکت دادن دندان ها برای بهبود ظاهر و کارکرد آن ها همچنین، باعث کمک به سلامتی طولانی مدت دندان ها، جلوگیری از بیماریهای لثه و مفاصل فک با وارد کردن فشار کمی به کل دندان ها می شود.

کاربرد ارتودنسی

درمان ارتودنسی در موارد مختلفی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.  شایعترین این موارد عبارتند از:

  • صاف کردن دندان‌ های کج.
  • درمان فاصله ‌دار بودن دندان.
  • رفع مشکل عقب و جلو بودن فک ‌ها.
  • بهبود عملکرد دهان.
  • اصلاح وضعیت فک و دندان ‌ها جهت اطمینان از ردیف بودن و موقعیت درست آن ها.

نتیجه درمان ارتودنسی

  •  تصحیح مشکلات جویدن.
  • تنظیم فک ها که بطور مناسب روی هم قرارگیرند.
  • تصحیح فاصله بین دندان ها .

ارتودنسی دربارداری

اگر درحین درمان ارتودنسی فرد باردار گردد، ممکن است فرد در باره نتایج آن دچار نگرانی گردد. اما این نگرانی تا حد زیادی بیجا است. این درمان یعنی ارتودنسی یک درمان  بی خطر می باشد. استفاده از بریسهای ارتودنسی در این  دوران یک درمان راحت و ایمن می باشد. در این دوران بریسها به گونه ای تنظیم می گردند که فشار زیادی به دندانها وارد نمی آید.

آیا استفاده از بریس‌های ارتودنسی در طول دوره بارداری خطرناک است؟

تا کنون مطالعات زیادی برای بررسی این سوال انجام گردیده است.  به طور کلی همانگونه که در بالا گفته شد تا کنون ارتودنسی اثر سوئی بر جنین نداشته است. این درمان توسط اکثردندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی برای دوران بارداری مورد تایید می باشد. همه این افراد بر این باورند که استفاده از بریس های ارتودنسی دربارداری خطرناک نمی باشد.

اقدامات مراقبتی در حین درمان

معمولا در حین استفاده از بریسهای ارتودنسی یک سری اقدامات بهداشتی انجام می گیرد. از جمله این اقدامات عبارتند از:

  • رعایت بهداشت دهان ودندان به صورت اصولی.
  • مراجعه مرتب به دنانپزشک متخصص

انجام این مراقبتها باعث می گردد که در صورت بروز مشکلی سریعا و قبل از بزرگتر و حاد شدن مشکل با کمترین هزینه درمان انجام پذیرد.

عکس رادیولوژی برای ارتودنسی

به طور نرمال برای درمان ارتودنسی نیاز به آگاهی از وضعیت دهان ودندان میباشد. این آگاهی فقط از طریق عکس های رادیولوژی انجام میگیرد. همانگونه که می دانید این عکس ها از طریق تاباندن اشعه ایکس بر روی یک صفحه خاص گرفته می شد. اشعه ایکس یکی از مضر ترین موارد برای جنین می باشد. اگرفرد قبل از بارداری اقدام به درمان و گرفتن عکس نموده باشد. در این صورت هیچ مشکلی از این منظر وجود ندارد. اما اگر این عکس قبل ازبارداری گرفته نشده باشد، در صورت غیر اورژانسی بودن  این کار به بعد از زایمان موکول می گردد.

WhatsApp chat