تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

آشنایی با روش های آبرسانی پوست

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

در چندین مطلب راجع به انواع پوست و نحوه مراقبت و پاکسازی آن توضیحاتی را ارائه نمودیم. یک نکته بسیار مهم که در زمینه مراقبت و پاکسازی پوست ها مطرح می گردد، حفظ رطوبت و آبرسانی پوست می باشد. روش های زیادی برای آبرسانی پوست و حفظ رطوبت آن مطرح می گردد. این موارد برای حفظ و شادابی پوست بسیار مهم می باشد. دراین مطلب یک سری از راههای آبرسانی پوست ارائه می دهیم.

آبرسانی پوست چیست؟

آبرسانی همانطور که از اسمش میتوان فهمید، به معنی رطوبت دادن به پوست می باشد. پوست مثل هر ارگن دیگر بدن نیاز به آب دارد. اگر به پوست بدن رطوبت کافی نرسد، پوست بدن کم آب می شود. پوست کم آب با پوست خشک متفاوت می باشد.

تفاوت پوست کم آب و پوست خشک

بیشتر مردم پوست کم آب و خشک را یکی می دانند. البته که این افراد اشتباه می کنند. پوست کم آب ناشی از کافی نبودن آب می باشد ولی پوست خشک به علت ک بودن چربی پوست ایجاد می گردد. مسئله مهم تر این است که پوست خشک یکی از انواع پوست می باشد ولی پوست کم آب یک مشکل پوستی می باشد.

همانطور که در مقاله ای راجه به انواع پوست صحبت کردیم، کلا پنج نوع پوست وجود دارد. پوست نرمال، خشک، چرب، مختلط و حساس.  با افزایش سن معمولا نوع این پوستها برای افراد متفاوت می گردد.

سطح پوست را سبوم تشکیل میدهد. سبوم دارای عملکردهای زیادی می باشد. مانند یک سد در برابر میکروبهای مضر از پوست مراقبت میکند. طراوت و رطوبت پوست را تنظیم میکند. دلایل مختلفی ممکن است از تولید چربی جلوگری کنند. از این دلایل میتوان به موارد ارثی، افزایش سن و شرایط محیط زندگی اشاره نمود. این گونه افراد دارای پوست خشک می باشند.

پوست کم آب حتما پوست خشک نمی باشد. ممکن است پوستهای چرب، معمولی یا مختلط م پوست کم آب باشند. همانگونه که در بالا گفته شد کم آبی پوست زمانی رخ می دهد که رطوبت موجود درلایه های سطحی پوست کاهش یابد. این مسئله باعث می‌شود که پوست خسته و کدر به نظر برسد.

  چرا پوست کم آب می‌شود؟

 دلایل متعددی می توان برای این عارضه ارائه کرد.

  • نوشیدن کم آب و مایعات در طول روز
  • گرمای هوا در تابستان
  • در معرض تابش خورشید بودن
  • عرق کردن در حین ورزش
  • افزایش سن

راههای حفظ رطوبت  پوست

مهمترین عامل حفظ رطوبت درون پوست هیالورونیک اسید می باشد. این ترکیب با جذب مولکولهای آب رطوبت پوست را حفظ می کند. با افزایش سن تولید هیالورونیک اسید در بدن کم می شود و بپوست کم آب می گردد.

آبرسانی پوست

با افزایش سن باید آبرسانی بیشتری به پوست انجام گردد. برای این کار می توان از محصولات آبرسان را به صورت مرتب و روزمره استفاده نمایید. اگر پوست شما به میزان زیادی به آبرسانی نیاز دارد یا به عبارت دیگربه آبرسانی عمیق تر نیاز داشته باشد، باروشهای خانگی آبرسانی کارایی ندارد و نیاز به روشهای آبرسانی کلینیکی دارید.

برای یافتن بهترین راه برای آبرسانی بهتر است با متخص پوست مشورت نمایید.