تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

چه عواملی باعث ایجاد پوست‏‌های مختلط می‏‌شود؟

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

پوست مختلط چیست؟

پوست مختلط یکی از انواع پوست می باشد. در این نوع پوست، در ناحیه T صورت یعنی قسمتهای پیشانی، بینی و چانه از نوع چرب می باشند و باقی قسمتهای صورت نرمال و یا خشک می باشد.

این چند بخش بودن صورت نیاز به مراقبت های بیشتر و مرتب تر دارد. برای اینکه بهترین روش ها را برای مراقبت از این نوع پوست را بخواهیم پیدا نماییم باید علل رخ دادن این تغییر در پوست را بدانیم.

چه عواملی باعث ایجاد پوست‏‌های مختلط می‏‌شود؟

عومل گوناگونی در داشتن پوست ترکیبی موثرند

ژنتیک

درست مانند رنگ چشم های فرد که از والدین به ارث می رسد، این نوع پوست هم از والدین به ارث می رسد.

محصولات مراقبت از پوست

ترکیب برخی از محصولات مراقبت از پوست باعث تحریک پوست می گردد. این تحریک موجب ترشح چربی در ناحیه T و همزمان خشکی و قرمزی در قستهای دیگر پوست می گردد.

مرطوب کننده نامناسب

ممکن است از مرطوب کننده نامناسبی استفاده نمایید و باعث ایجاد چربی پوست و بسته شدن منافذ پوست می گردد.

سایر عوامل

یک سری عوامل دیگر باعث تبدیل پوست شما به پوست مختلط و یا تحریک شرایط آن می گردد. عواملی همچون شرایط محیطی، آلودگی، رژیم غذایی، آب و هوای مرطوب و خشک محیط زندگی از عوامل ایجاد این نوع پوست می باشند. اما مهترین علت ایجاد پوست ترکیبی عدم شناخت نوع پوست می باشد که خود فرد بدست خود، پوستش را تغییر میدهد.

ناحیه تی (T-Zone) چیست؟

به بخش های پیشانی، بینی و چانه از صورت که شکلی مانند T انگلیسی دارند T-Zone گفته می‌شود. در این بخش چربی بیشتری تولید می گردد. با استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی مناسب میتوان میزان چربی این بخش را کم نمود. اگر در این منطقه از محصولات مراقبتی اشتباه مثلا برای پوستهای خشک استاده نمایید، میزان وخامت این پوست به مراتب بیشتر می گردد.

در این منطقه معمولا غدد چربی فعالتر می باشد. سایر بخشهای صورت برخی از افراد ممکن است پوست از نوع خشک باشد. در برخی افراد هم ممکن است پوست لکه دار، پوسته پوسته و یا ملتهب باشد.

WhatsApp chat