تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

پاکسازی پوست خشک

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

برخی افراد تصور می کنند که فقط پوست چرب نیاز به مراقبت و پاکسازی دارد. در صورتیکه پوست خشک هم نیاز به پاکسازی دارد. پاکسازی پوست خشک مهم تر از پوست چرب می باشد. پوست خشک سریعتر از سایر پوست ها پیر و با چین و چروک می گردد.

مراقبتها و عادات روزانه همچون شست و شوی پوست با صابون های قوی باعث خشک شدن بیشتر پوست ها می گردد. یکی از بهترین راههای جلوگیری از خشک شدن بیشتر پوست تغییر عادات اشتباه شست و شو و مراقبتی از پوست می باشد.

پوست خشک و کم آب

بسیاری افراد فکر میکنند که پوست خشک وکم آب یکی هستند. در صورتی که این دو نوع پوست کاملا باهم متفاوت می باشند. پوست کم آب به خاطر کم شدن آب بین سلولهای پوست به وجود می آید . پوست خشک بخاطر کم شدن چربی پوست رخ می دهد. برای رفع کم آبی پوست باید از مواد آبرسان استفاده نمود . برای رفع خشکی پوست هم باید از مواد چرب کننده پوست استفاده نمود.

سطح پوست را لایه ای به نام  سبوم می پوشاند. سبوم توسط غدد چربی درون پوست ترشح می گردد. وظیفه آن علاوه بر حفظ رطوبت پوست، جلوگیری از رشد باکتریها بر روی پوست می باشد. اگر به هر دلیلی این لایه کاسته  شود ، پوست خشک می گردد. اگر پوست خشک یا کم آبی دارید یکی از مراحل روتین برای مراقبت از پوستتان باید آبرسانی باشد.

پاکسازی پوست خشک در خانه

مهم ترین نکته برای پاکسازی پوست خشک ، جلوگیری از خشک شدن بیشتر پوست و آبرسانی مداوم به آن می باشد. در اینجا به برخی از بهترین روشهای پاکسازی پوست خشک در خانه می پردازیم.

پاکسازی پوست خشک در حمام

برای اینکه خشکی پوست در حمام بیشتر نشود یک سری نکات نیاز است تا رعایت گردند.

کوتاه بودن دوش گرفتن

استاده از آب ولرم

استفاده از شوینده های ملایم و بدون بو

استفاده از شوینده های مخصوص پوست خشک

استفاده از صابونهای حاوی روغن های طبیعی مانند روغن نارگیل ویا زیتون

اجتناب از کف مالی طولانی بدن

آبرسانی با لوسیون بلافاصله بعد از بیرون آمدن از حمام و خشک کردن

 روغن های طبیعی برای پاکسازی پوست خشک خانگی 

 بجای پاک کردن مواد آرایشی با صابون، از لوسیون ها و روغنهای طبیعی همچون زیتون استفاده نمایید. برای این کار یک گلوله پنبه ای  را به روغن یا لوسیون آغشته نموده و بر روی پوست بکشید. سپس با آب ولرم محل پاک شده از مواد آرایشی را بشویید.

 شستشوی پوست خشک 

به جای استفاده از صابون برای شست و شوی پوست خشک بهتر است از پن صورت استفاده نمایید. پن صورت کف خیلی کمی دارد و در عیتن حال پاکسازی صورت را به خوبی انجام می دهد. پن صورت چربی طبیعی وستتان را خیلی کاهش نمی دهد.

 پاکسازی پوست خشک و حساس با تونر 

آلودگیها و مواد آرایشی ممکن است در لایه ای عمقی پوست نفوذ کنند. تونرها لایه های زیرین پوست را پاکسازی می کنند. بهتر است که تونر حاوی الکل نباشد. برای پوست های خشک انواع تونرهای آبرسان و جوان کننده استفاده نمایید. هفته ای یک بار از این تونر ها استفاده نمایید.

سایر روشها

اسکراب برای پاکسازی پوست صورت خشک بصورت هفته ای یکبار

 پاکسازی پوست خشک صورت با بخوربمدت  روزانه 15 دقیقه

استفاده از کرم های آبرسان روزی 2 بار

کرم لیفتینگ یا جوانساز پوست اگر بالای 25 سال هستید روزی 2 بار

استفاده از ماسک مناسب پاکسازی پوست خشک ماهیانه یک یا دوبار

WhatsApp chat