تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

مراقبت‌های پوست خشک

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

پوست وسیعترین و بزرگترین عضو بدن می باشد و بیشترین مزیان قرار گرفتن در معرض آلودگیها را دارد. بنابراین باید به همان نسبت هم بیشترین مراقبت ها از آن انجام گیرد. انواع پوست های  مختلفی وجود دارند و هر کدامشان مراقبت مختص خود را دارند. مراقبتهای پوست خشک یکی از مهمترین نوع مراقبتها می باشند، زیرا پوست خشک بدلیل ساختار شکننده آن بیشتر از سایر پوستها در معرض مشکلات پوستی و چین و چروک می باشند.

خصوصیات پوست خشک

پوست خشک ممکن است ژنتیکی باشد و یا بر اثر نوع زندگی فرد از انواع دیگر پوست به پوست خشک تبدیل گردد. پوست با لایه ای از چربی و آب محافظت می گردد. پوست طبیعی دارای مقداری آب می باشد و با گذر زمان میزان این آب کم می شود و پوست تبدیل به پوست خشک می گردد. در افرادی که مسن نمی باشند، درصد آب پوست نباید حتی درصورت زندگی در آفتاب و هوای خشک کم گردد. در پوست خشک میزان آب تشکیل دهنده آن کم می باشد. در این نوع پوست، طبقه شاخی آن پوسته پوسته می شود و ظاه این نوع پوست خشک وتیره می باشد.

مراقبت از پوست خشک

شست و شوی پوست

در این نوع پوست باید تعداددفعات و مواد استفاده شده در شست و شو در نطر گرفته شود. نظافت پوست خشک باید از مواد بسیار ملایم مخصوص پوست خشک استفاده و در دفعات شستشوی کم انجام پذیرد.

مواد مرطوب کننده

افراد داری پوست خشک برای جبران کمبود آب پوست باید به طور مرتب با مواد مرطوب کننده پوست آبرسانی کنند.

قرار نگرفتن در معرض آب و هوای نا مساعد

افراد دارای پوست خشک نباید در معرض تابش مستقیم نور آفتاب، وزش باد و هوای سرد یا گرم قرار گیرند. این افراد حتما قبل از خروج از منزل از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایند.

عدم استفاده از کرمهای خیلی چرب

برای افراد دارای پوست خشک استفاده از محصولات خیلی چرب هم مناسب و مفید نیستند، به این علت که  چربی زیاد باعث تحریک غدد چربی و تنبلی آنها در ترشح می‌شود.

مزایای پوست خشک

درست است که این نوع پوست تمایل زیادی به چروک شدن دارد ولی ویژگیهای خاص این نوع پوست مزایایی هم دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

  • بر خلاف پوستهای چرب این نوع پوست مستعد آکنه و اسکار نمی باشد.
  • در این نوع پوست منافذ باز نازیبایی که در پوستهای چرب وجود دارد دیده می شود، وجود ندارد.
  • این نوع پوست نسبت به سایر پوستها دیرتر دچار افتادگی پوست می گردند.
WhatsApp chat