تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

روشهای مختلف حذف لکه‌های ماه گرفتگی

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

درمان لکه های ماه گرفتگی

لکه های ماه گرفتگی یا خال مادرزادی یک اختلال مادرزادی رایج می باشد. این اختلال هنگام تولد روی پوست در طی چند هفته اول زندگی نوزاد دیده می‌شود. این لکه ها بر روی همه قسمتهای بدن می تواند ایجاد گردد. علاوه بر آن این لکه ها از نظر اندازه، شکل و رنگ در افراد مختلف می تواند متفاوت باشند. برای حذف لکه های ماه گرفتگی متد متفاوتی وجود دارد. ما در این مطلب مهم ترین این روش ها را برایتان شح می دهیم.

حذف لکه های ماه گرفتگی

امروزه برداشتن لکه‌های ماه گرفتگی عمل بسیار رایجی است.  روشهای حذف ماه گرفتگی برای همه قسمتهای بدن بسیار ایمن است. برای این کار با توجه به نوع لکه ها و ماهیت و موقعیت آنها روشهای مختلفی استفاده میشود.

لیزر درمانی

یکی از رایج ترین روشها برای حذف لکه های ماه گرفتگی لیزر درمانی می باشد. این روش باید توسط متخصص پوست یا جراح انجام می شود. از این روش درمانی برای هر دو نوع لکه‌های ماه گرفتگی اعم ازحاوی رنگدانه و یا فاقد رنگدانه و عروقی مناسب می باشد.

یکی از امن‌ترین و موثرترین روشهای غیر جراحی برای درمان انواع لکه‌های ماه گرفتگی می باشد. از این روش برای حذف لکه های حاوی رنگدانه و عروقی می‌توان استفاده نمود. این درمان در این زمینه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. برای برداشتن این لکه‌ها از لیزر فرکشنال استفاده می‌شود.

لیزر فرکشنال دارای پرتوهای متراکمی از نورمی باشد. قدرت آن به منظورشکستن ساختارهای رنگدانه ای یا از بین بردن رگهای عروقی غیر طبیعی تعدیل شده است. با توجه به نوع و رنگ ضایعه که قراراست حذف یا کمرنگ شود، از انواع لیزر اتفاده می شود. برای این منظورازدو نوع لیزر سایشی یا غیر سایشی می‌توانیم استفاده کنیم.

مزایای لیزرتراپی

این روش درمانی بسیار هدفمند و نقطه زن می باشد.

لیزر به هیچ عنوان به پوست سالم اطراف ضایعه آسیبی نمی رساند.

 یکی دیگر از مزایای ااین درمان این است که هیچ جای زخمی به جا نمی گذارد.

کورتیکواستروئیدها

کورتیکو استروئیدها از طریق تزریق به بدن وارد می شود و عمل میکند. این تزریقهای دارویی از رشد همانژیومها جلوگیری می کند. علاوه بر آن برای حذف و یا کاهش سایز لکه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو ها آهسته و به مرور زمان در بدن جذب می شوند.

 معایب کورتیکواستروئیدها

تزریق این مواد موجب مشکلاتی از قبیل بالارفتن فشار خون، بالا رفتن قند خون، مشکلات گوارشی و آب مروارید در فرد می گردد.

حداقل تا یک ماه پس از تزریق،  از تزریق برخی واکسنهامانند اوریون، آبله مرغان و سرخچه جدا خودداری نمایید.

جراحی

برای حذف بعضی از لکه ها که ممکن است مشکلاتی را برای بینای به وجود آورند باید از عمل جراحی استفاده نمود. جراحی را می‌توان برای حذف موارد شدید لکه‌های شرابی رنگ مخصوصا اگر این لکه‌ها هیپوتروفی شده باشند، استفاده نمود. در چنین مواردی با استفاده از جراحی بافتهای اضافی ماه گرفتگی از بین برده می شود. با استفاده از جراحی حالت طبیعی بافت به آن برگردانده می شود.در اثر جراحی و حذف بافت آلوده، لکه هایی ایجاد می شود.  برای پوشاندن جای این لکه ها گرافت پوست انجام می گردد.

معمولا درمانهای دیگر قبل از جراحی انجام می‌شوند. اگر موفقیت آمیز نبودند پزشک بر اساس  مطالعاتی که انجام می گردد اقدام به جراحی می نماید. مواردی که دندانپزشک بررسی می کند عبارتند از

  • نوع لکه‌های ماه گرفتگی .
  • ارزیابی جای آن روی بدن شدت عوارض و مشکلاتی که ایجاد کرده است.
  •  سن بیمار.
  • نوع بافتی که درگیر شده است .