تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

گلاس یونومر

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از بارز ترین دلایل پوسیدگی دندان می باشد. رایج ترین دلیل مراجعه به دندانپزشکان در سراسر دنیا همین پوسیدگی دندان می باشد. برای رفع مشکل پوسیدگی دندان موارد متعددی برای ترمیم دندانها وجود دارد. موادی همچون مانند آمالگام، کامپوزیت، گلاس یونومرو آلیاژ طلا انجام می گردد. در این مقاله قصد داریم راجع به گلاس یونومر  از دیدگاه دکتر الهه صادقی ایمپلنتولوژیست در زعفرانیه تهران توضیحاتی مختصرمی دهیم.

ترمیم دندان

در صورت پوسیدگی دندان، دندانپرشک برای اصلاح آن، دندان را ترمیم می کند. ترمیم دندان و یا در اصطلاح پر کردن دندان به پروسه ای گفته می شود که طی آن بخش پوسیده دندان جدا می گردد. سپس با مواد خاص قسمت تخلیه شده دندان پر می گردد.

گلاس آیونومر

ماده گلاس یونومر یک سیمان متشکل از سه ماده می باشد. درصد موجود این مواد در ترکیب سیمان در حالات مختلف، متفاوت می باشد. به طور این ماده شکننده می باشد و مناسب دندانهای تحت فشار زیاد نمی باشد. این مسئله تشکیل دهنده انواع سیمان می گردد که مناسب انواع دندانها می گردد. معمولا این ماده پر کننده دندان برای دندانهای شیری کاربرد دارد. علاوه بر این، برای ترمیم دندانهایی که پوسیدگی کمی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتیکه دندانی در معرض فشار زیاد جویدن نباشد از این ماده می توان برای ترمیم دائمی استفاده نمود.

کاربرد

سیمان گلاس آیونومر دارای خاصیت چسبندگی شیمیایی می باشد. با استفاده از همین خاصیت براحتی به لایه های مینا و عاج دندان می چسبد. در ادامه برخی از مهمترین ویژگیهای گلاس یونومر را برایتان نام می بریم:

  • بدلیل آزاد کردن فلوراید دندان دچار پوسیدگی نمی گردد.
  • سازگاری بالایی با بافت پالپ دندان یا همان مغز دندان دارد.
  • مناسب برای پر کردن دندانهای جلو.
  • مناسب برای ریشه دندانها.

می دانیم که کامپوزیت دندان دارای انواع مختلفی می باشد.  این ماده ترمیمی هم دارای انواع مختلف در طیف های مختلف رنگ می باشد. این ماده از نظر زیبایی یکی از زیباترین و طبیعی ترین مواد برای ترمیم دندانها می باشد.

مزایای استفاده از گلاس یونومر

با وجود شکننده بودن این ماده، گلس یونومر دارای مزایایی می باشد که می توان آنرا به بسیاری مواد ترمیمی دیگر ترجیح داد.

  • برای پر کردن منطقه نزدیک به خط لثه و همچنین برای پر کردن دندان اطفال به کار می رود.
  • پروسه درمان آن نسبت به کاموزیت راحت تر می باشد.
  • نسبت به درمان کامپوزیت ارزانتر می باشد.
  • نسبت به کامپوزیت رنگ مشابه ترو طبیعی تری به دندان دارد.
  • عمر مفید طولانی تری نسبت به کامپوزیت دارد.
  • برای قراردادن این مواد در دندان نیازی به برداشت دندان نیست بهمین دلیل برای کودکان مناسب می باشد.