تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

پروتز ثابت و متحرک

(دکتر الهه صادقی)

 درمان پروتز دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر الهه صادقی در واقع  به معنای دندان مصنوعی یا تعویض دندان ها می باشد که انواع مختلفی دارد، برای مثال از روکش های ساده برای ترمیم یک دندان گرفته تا پروتزهای کامل دندان که دندان مصنوعی نامیده می شوند، جزو پروتز های دندانی هستند،

پروتز دندان ثابت

 دو نوع پروتز دندان ثابت وجود دارد که عبارت اند از :

روکش تک واحدی دندان (single dental crown) : در واقع پروتز ثابت دندان به عنوان روکش دندان مرسوم می باشد که معمولا زمانی که دندان های ما احتیاج به روکش دارند و ساختار آن ها ضعیف شده  نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد ، اما گاهی اوقات برای زیبایی دندان نیز از روکش استفاده می شود .

 

بریج دندان ( dental bridges) یکی دیگر از انوع پروتز دندان های ثابت بریج های دندان هستند که بیشتر به عنوان پروتز ثابت دندان مرسوم می باشند. از این نوع پروتزهای دندان افرادی استفاده می کنند که یک یا تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند .

پروتز دندان متحرک

در بعضی از مواقع  برای جایگزینی دندان های از دست رفته  افراد نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کرد که در این صورت این افراد از پروتز دندان متحرک استفاده می کنند ،پروتز دندان متحرک به راحتی در داخل دهان گذاشته و برداشته می شود.

سه نوع پروتز متحرک وجود دارد که عبارت اند از :

پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis) : پروتزهای کرم کبالت نوع دیگر از پروتز دندان پارسیل هستندکه به عنوان ( دندان تکه ای) شناخته می شوند. انواع گوناگون پروتز دندان پارسیل عبارت اند از :

  • پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر )
  • پروتزهای کرم کبالت

 

 پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture) : 

امروزه افرادی که تمام دندان های خود را از دست داده اند، از پروتز دندان متحرک استفاده می کنند، اما با پیدایش ایمپلنت های دندانی، استفاده پروتز های دندانی متحرک به عنوان جایگزینی دندان های از دست رفته  کمتر شده است، اما هنوز هم به عنوان درمان کم هزینه بی دندانی استفاده می شود.

پروتز دندان اوردنچر (over denture) : یکی دیگر از درمان های پروتز دندانی متحرک اوردنچر می باشد که  نسبت به پروتز دندان راحت تر است اما قابل ذکر است که جزو درمان های پروتز دندان متحرک است و نسبت راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است .