تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

پوست و راههای مراقبت ازآن

(کلینیک پوست دکتر الهه صادقی)

پوست بزرگترین عضو بدن می باشد، که سطحی حدود 2 متر مربع دارد. پوست چندین نقش در بدن دارد. یکی از مهمترین وظایف پوست نقش حفاظتی از بدن بعنوان یک سد محافظتی برای اعضا داخلی بدن می باشد. وظیفه دیگر پوست برای بدن ایجاد ظاهر برای بدن می باشد.

تغییر در ظاهر پوست

 ظاهر پوست یکی از اعضای بدن است که بیشترین تغییرات را در طول عمر انسان دارد. تغییرات گسترده در پوست بیشترخود را به صورت چین و چروک نشان می دهد. این تغییرات به علل مختلف ایجاد می گردد. برخی از مهمترین این علل می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • افزایش سن
  • میزان رعایت حفظ بهداشت پوست
  • شرایط محیطی
  • میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید
  • شرایط زندگی(میزان هیجانات، نوسانات احساسات)

برای حفاظت از پوست باید یک سری مراقبت های روتینی را انجام دهیم. در این مطلب کمی راجع به مراقبتهای پوست صحبت خواهیم نمود.

مراقبت از پوست

برای مراقبت از پوست محصولات و شیوه های مختلفی وجود دارند. ولی در کل همه آنها بر سه مرحله اتفاق نظر دارند.

پاکسازی پوست

برای پاکسازی پوست بهترین شیوه شست وشوی صورت می باشد. به طور کلی در طول روز دو بار بایدپوست خود را شست و شو بدهید. البته بسته به شرایط مختلف دفعات شست و شو متغیر می باشد. چند مورد از این شرایط را در زیر ارائه می نماییم.

  •   سعی کنید بیشتر از دوبار صورتتان را نشویید.
  • در صورت داشتن پوست خشک یک بار شست و شو در طول روز کافی می باشد.
  • اگر از مواد آرایشی استفاده نمی کنید، یک بار شست و شو در طول روز کافی می باشد.
  • نباید صورت و پوست خود را به گونه ای بشویید که چربی طبیعی پوست از بین برود.
  • سعی نمایید نوع پوست خود را پیدا کنید و شوینده های مخصوص آن را استفاده نمایید.

استفاده ازمرطوب کننده و آبرسان

برای سلامت پوست خود بهتر است از مواد مرطوب کننده و آبرسان استفاده نمایید. البته تعداد دفعات استفاده از آنها به میزان رطوبت محیط و نوع پوست شما بستگی دارد. مثلا حتی پوست های چرب هم نیاز به این مواد دارد، البته که باید مواد آبرسان مخصوص پوست خود را استفاده نمایند. بین مواد مرطوب کننده و آبرسان تفاوتهایی هست که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

مواد مرطوب کننده: این مواد چرب هستند و از تبخیر رطوبت پوست جلوگیری می کنند.

مواد آبرسان: این مواد چرب نیستند ولی موادی هستند که رطوبت را جذب وحفظ می کنند.

در کل تفاوت خاصی بین این دو مدل مواد نمی باشد. این مواد باعث حفظ رطوبت پوست می گردند.

استفاده از کرم ضد آفتاب

یکی از دلایل تغییرات در پوست همانطور که در بالا اشاره گردید در معرض نور آفتاب قرار گرفتن بود. کرم های ضد آفتاب می توانند تاثیر بسزایی در کاهش اثرات بد نور خورشید داشته باشند. حداقل یک ربع قبل از در معرض نور خورشید قرار گرفتن از این کرم استفاده نمایید. شاید بپرسید چرا یک ربع قبل از بیرون رفتن کرم ضد آفتاب را به پوست خود بزنیم؟ جواب این سوال این می باشد که معمولا در بیشتر ضد آفتابها حداقل 15 دقیقه زمان می برد تا کرم فعال گردد.

WhatsApp chat