تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

اگر برای درمان کامپوزیت در زعفرانیه به دندانپزشکی مراجعه نمودید، مطمئنا متوجه شدید که دندانپزشک بعد از قرار دادن یک لایه خمیر کامپوزیت یک نور مخصوص بر روی آن می تاباند. اما این نور چیست و به چه کاری می آید. در این مطلب قصد داریم راجع به لایت کیور در کلینیک دکتر الهه صادقی در زعفرانیه توضیخاتی را برایتان ارائه دهیم.

لایت کیور چیست؟

لایت کیور از دو کلمه لایت ( Light ) به معنی نور و کیور به معنی ( Cure ) به معنی معالجه و درمان ساخته شده است و بصورت کلی برای نور درمانی استفاده میشود برای پرکردن دندان از مواد مختلفی استفاده میشود که عبارتند از آمالگام، سرامیک، کامپوزیت، طلا و… که دکتر دندانپزشک بر حسب شرایط یکی از آنها را انتخاب می کند.

کامپوزیت نوری

از بین مواد گفته شده، کامپوزیتها باید برای خشک شدن مدتی را در معرض تابش نور دستگاه لایت کیور قرار گیرند کامپوزیتهای کنونی در ابتدا خمیری شکل هستند و کامپوزیت نوری نامیده می شوند ، چرا که هنگام رسیدن نور به آن شروع به سفت شدن می کنند .این کامپوزیت مخلوطی از مونومرها ساخته شده است که هنگام رسیدن نور به آن به پلیمر که ماده ای است سفت و محکم تبدیل میشود .

همانطور که اشاره شد، این کامپوزیت ها ابتدا خمیری شکل هستند تا دندانپزشکی براحتی بتواند حفره دندان را پر کرده و به آن شکل دلخواه را دهد و سپس توسط دستگاه لایت کیور آنرا محکم و سفت کند .

نور

 اما نوری که دستگاه لایت کیور تولید می کند یک نور مرئی با طیف آبی رنگ است و دقت شود به هیچ عنوان نور ماوراءبنفش یا لیزر ندارد و هیچ نور مضری برای بیمار ندارد به همین خاطر قدرت نفوذ آن در کامپوزیت تنها 1 میلیمتر است و به همین خاطر دندانپزشک باید هنگام کار با کامپوزیت بصورت لایه لایه از کامپوزیت استفاده کند یعنی هنگامی که لایه ای حدود 1 میلیمتر را استفاده کرد باید زمان حدود 11 ثانیه از لایت کیور استفاده کند سپس لایه دیگری را قرار دهد تا لایه های زیرین کاملا سفت و محکم گردند .

لایت کیور چگونه کار میکند ؟

لایت کیورهایی که لامپ هالوژنه دارند دارای فن برای خنک کننده و یا کمپرسور هوا هستند. کلیدها با دقت زیاد، زمان انفجار )یا تخلیه انرژی( لایت کیور را کنترل میکنند و رفلکتور دستههای انرژی را از مسیر هدایت نور میگذراند. قدرت تابش در لایت  کیورهای مختلف متفاوت است.

وظیفه دستگاه

وظیفه اصلی دستگاه لایت کیور برای پلیمریزاسیون کامپوزیت است و این کار را بوسیله لامپ کوارتز ۱۵ واتی انجام میدهد کلیدهای لایت کیور با دقت بالا، زمان انفجار یا تخلیه انرژی را کنترل می کنند و رفلکتور دسته های انرژی را از مسیر هدایت نور می گذراند سیبک هایی وجود دارند که می توان با زمانهای ۲۲ تا ۴۲ ثانیه انفجار دائم ، تخلیه انرژی بصورت دائم را انتخاب کرد.

انواع تابش در لایت کیور

مهمترین و رایجترین انواع تابش در لایت کیورعبارتند از :

 تابش ثابت که در طول کیورینگ نور با شدت ثابتی تابیده می شود .

  • تابش پالس که شدت نور کم و زیاد می شود و این افزایش وکاهش شدت کام لاً متناوب است .
  • تابش ramp که از یک شدت نور کم شروع به تابش میکند و به تدریج و با افزایش زمان شدت نور زیادی میشود.

توجه

برای استریل نمودن قلم لایت کیور باید از اتوکلاو یا مواد استریل کننده استفاده کنید و به هیچ عنوان آنرا در مقابل حرات خشک قرار ندهید .

نکته

 در هنگام کار با دستگاه لایت کیور حتما از عینک رنگی برای حفاظت چشم در مقابل پلیریزاسیون کامپوزیت استفاده کنید .