تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

بهداشت پل

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

انسانها بنا به دلایل متعددی ممکن است دندانهای خود را از دست بدهند. دلایلی همچون پوسیدگی بیش از حد، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، بیماریهای لثه، ضربه دیدن از جمله این موارد می باشند. برای جایگزینی این دندانهای از دست رفته راه حلهای متعددی وجود دارد. از جمله این موارد میتوان به ایمپلنت دندان، دندان مصنوعی و یا بریج اشاره نمود. در این مطلب راجع به درمان  پل  از نظر متخصصین کلینیک دندانپزشکی دکتر الهه صادقی برایتان توضیحاتی را ارائه می دهیم.

 بریج

درمان بریج یا پل درمانی است که طی آن دو دندان در طرفین فضای دندان از دست رفته را می تراشند. سپس یک دندان مصنوعی متشکل از سه یا بیشتر پروتز  بر روی آنها قرار داده می شوند. در واقع در این درمان دو دندان کناری نقش پایه های پل را بر عهده می گیرند. و سایر پروتزها نقش فضای پل. به همین راحتی فضای خالی دندان از دست رفته را پروتز نموده و پر می کنند.

نکته مهم در زمینه درمان بریج این نکته می باشدکه، این درمان برای کسانی مناسب است که حداکثر دو دندانشان را از دست داده باشند. در صورتی که فرد بیش از دو دندان خود را ازدست داده باشد، این درمان نرخ رشد به مراتب پایین تری دارد. بنابراین برای این افراد این درمان توصیه نمی گردد.

نصب پل

این درمان در شرایط متعددی می توان انجام گیرد. بعنوان مثال ممکن است تعداد دندانها به گونه ای باشد که دو طرف فضای خالی دندان از دست رفته هم نیاز به کاشت ایمپلنت داشته باشد. در این حالت دیگرنیازی به تراشیدن دندانهای کناری نمی باشد. در این حالت ایمپلنتها نقش پایه های پل را برعهده می گیرند. مزیت نصب بریج با استفاده از ایمپلنت نسبت به استفاده از دندانهای کناری مربوط به سلامت دندانها می باشد. به عبارت دیگر در نصب بریج با استفاده از دندانهای کناری، دو دندان کناری تراشیده می شود. در نتیجه این کارساختار دو دندان کناری تراش می خورد و مقاوم ترین بخش دندان از بین می رود. ولی در نصب بریج با استفاده از ایمپلنت دیگر شاهد این مشکل نمی باشیم.

این پروتز های دندانی یا همان دندان های مصنوعی ثابت، با استفاده از چسب های مخصوص، روی دندان ها نصب می شوند. از دیگرایرادات این درمان می توان به موضوع زیر اشاره نمود. این چسب ها ممکن است به مرورزمان درمحیط دهان شسته شوند.  در نتیجه بعد از مدتی ممکن است روکش دندان هایتان لق شود یا حتی دندان هایتان در زیر آنها پوسیده شود.

راه حل ماندگار نمودن بریج

در بالا به این نکته اشاره نمودیم که بعد از مدتی ممکن است چسبهای مورد استفاده در درمان پل دندان شسته شوند. برای جلوگیری از بروزاین مشکل حداقل سالی یکبار به دندان پزشکتان مراجعه نمایید. در این حالت دندانپزشک روکش ها را از جایش بیرون می آورد. در مرحله بعد دندان های تراش خورده و لثه زیر دندان های مصنوعی تان را شستشو می دهد. در انتها روکش ها را با یک چسب تازه دوباره روی دندان ها می چسباند.

پروکسی براش برای بهداشت روکش دندان

برخی افراد تصور می کنند که بعد از روکش نمودن دندانها دیگر نیازی به رعایت بهداشت دهان و دندان ندارند. در حالی که این تصور کاملا اشتباه می باشد. شما باید همواره اطراف روکش های دندانی را همچون دندانهای طبیعی مسواک بزنید. بخصوص فاصله بین دندانهای پایه و دندانهای اصلی را نخ دندان بکشید. برای تمیز نمودن و رعایت بهداشت دهان و دندان، در دندانهای مصنوعی و روکش های دندانی یک وسیله مخصوصی ابداع گردیده به نام پروکسی براش. با استفاده از این ابزار فضای بین لثه و دندانهای مصنوعی را براحتی تمیز مینمایند. بدین طریق از بروز التهابات لثه جلوگیری بعمل می آید.