تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

بهداشت دندانهای مصنوعی

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

 درمان پروتز دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر الهه صادقی در واقع  به معنای دندان مصنوعی یا تعویض دندان ها می باشد که انواع مختلفی دارد، برای مثال از روکش های ساده برای ترمیم یک دندان گرفته تا پروتزهای کامل دندان که دندان مصنوعی نامیده می شوند، جزو پروتز های دندانی هستند.

پروتز دندان متحرک

در بعضی از مواقع  برای جایگزینی دندان های از دست رفته  افراد نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کرد که در این صورت این افراد از پروتز دندان متحرک استفاده می کنند ،پروتز دندان متحرک به راحتی در داخل دهان گذاشته و برداشته می شود.

قابلیت بهداشت

یکی از مزایای دندانهای مصنوعی متحرک این است که می توان براحتی آنها را از دهان خارج کرد و بعد از تمیز کردن سرجای خود قرار داد. بنابراین کسانی که از دندانهای مصنوعی متحرک استفاده می کنند باید توجه داشته باشند که علاوه بر بهداشت دهان و دندانهای طبیعی ، دندانهای مصنوعی را نیز باید به طور مرتب تمیز کنند.

بهداشت پروتزهای مصنوعی متحرک کامل

بعد از هر وعده غذایی ، دندانهای مصنوعی باید از دهان خارج و ابتدا با آب گرم شسته شود و سپس به کمک مسواک کلیه سطوح آن بخصوص سطحی که در تماس با مخاط دهان است ،‌از خرده های مواد غذایی باقیمانده تمیز گردد.

بهداشت دهان در افراد بی دندان

بعد از هر وعده غذایی که دست دندان از دهان خارج می شود ، دهان باید بطور کامل با آب گرم یا محلول نمکی رقیق شسته و با یک مسواک نرم لثه ها تمیز شود . برای تحریک جریان خون داخل بافت لثه و افزایش مقاومت آن می توان لثه ها را ماساژ داد . بدین منظور می توانید انگشت شست و نشانه را روی نواحی مختلف بی دندان بگذارید و فشار دهید . همچنین می توانید با پشت انگشت شست سقف دهان را ماساژ دهید . این کار را حداقل روزی یک بار انجام دهید.

بهداشت دهان و پروتزهای مصنوعی متحرک ناکامل

بیمارانی که از پروتزهای متحرک ناکامل استفاده می کنند باید بعد از هر وعده غذایی پروتز را از دهان خارج کنند . ابتدا دندانهای طبیعی باقیمانده داخل دهان را به کمک مسواک و نخ دندان تمیز کنند سپس به کمک مسواک یا برس های مخصوص کلیه سطوح پروتز بخصوص داخل قلاب های آن ، را به طور کامل تمیز کنند سپس پروتز را داخل دهان قرار دهند . این افراد باید از دو مسواک استفاده کنند ، یکی برای تمیز کردن دندانهای طبیعی که داخل دهان قرار دارد و یکی هم برای تمیز کردن پروتز.

مراقبت از دندانهای مصنوعی متحرک

  • در طول شبانه روز دندانهای مصنوعی متحرک باید برای مدتی از دهان خارج شود تا مخاط دهان که تحت فشار دندانهای مصنوعی هنگام غذاخوردن بوده است ، استراحت کند و به وضعیت طبیعی خود بازگردد.
  • برای اغلب بیماران ،‌ برداشتن دندان مصنوعی هنگام خواب مطلوب است . همچنین هنگام حمام کردن می توان دندانهای مصنوعی را از دهان خارج کرد و آنها را داخل آب یا یک محلول تمیزکننده قرار داد.
  • توجه داشته باشید که جنس دندان مصنوعی از ماده ای است که در خارج دهان باید حتماً در محیط مرطوب ( داخل آب ) باشد در غیراینصورت دندان مصنوعی تغییر شکل می دهد.
  • هنگام حمام کردن می توانید دست دندان مصنوعی را داخل یک محلول تمیز کننده قرار دهید . محلول تمیزکننده را می توان براحتی در منزل تهیه کرد .
  • با اضافه کردن یک قاشق چایخوری سرکه یا محلول سفیدکننده خانگی ( وایتکس ) به یک لیوان آب ولرم محلول تمیزکننده تهیه می شود .
  • بعد از خارج کردن دندان مصنوعی از محلول تمیزکننده آن را بطور کامل زیرشیر آب بشویید سپس آن را داخل دهان قرار دهید.
  • بهتر است هفته ای یک بار دندان مصنوعی را داخل یک محلول ضدعفونی کننده قرار دهید . برای ضدعفونی کردن می توان از محلولهای سفیدکننده خانگی استفاده کرد.
  • دست دندان مصنوعی را به مدت ۵ دقیقه داخل محلول سفیدکننده غوطه ور کنید سپس آن را بطور کامل با آب بشویید و داخل دهان قرار دهید . دقت کنید که دندان مصنوعی بیش از ۵ دقیقه داخل این محلول نباشد زیرا رنگ آن تغییر می کند.
WhatsApp chat