تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

بلیچینگ دندان و مواد مورد استفاده برای بلیچینگ

( کلینیک دندانپزشکی دکتر صادقی )

امروزه با توجه به پرطرفداربودن اصلاح لبخند، متد و راههای متعددی برای این درمان استفاده می گردد. از جمله این موارد می توان به لمینت دندان در زعفرانیه و کامپوزیت دندان در زعفرانیه و سفید کردن دندان و یا بلیچینگ دندان اشاره نمود. به طور کلی بلیچینگ یا سفید کردن دندان یکی از درمانهایی است که با استفاده از مواد مختلف شیمیایی، بدرنگی دندان و لکه های موجود بر روی دندان را از بین می برند. در این مطلب می خواهیم اطلاعاتی راجع به موادی که در این روش استفاده می گردد برای شما بیان نماییم.

انواع شیوه های بلیچینگ

سفید کردن دندانها به تغییر رنگ دندانها با استفاده از مواد شیمیایی گفته می شود. این درمان دارای دو نوع می باشد.

  • آفیس بلیچینگ یا سفید کردن دندان در مطب
  • هوم بلیچینگ یا سفید کردن دندان بصورت خانگی

موادی که در این دو درمان مورد استفاده قرار می گیرند، متفاوت می باشند.

مواد مورد استفاده در بلیچینگ

مواد متعددی برای این درمان در دندانپزشکیها مورد استفاده قرار می گیرند. متداول ترین ماده ای که برای این متد مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از هیدروژن پراکساید. البته مواد دیگری هم در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند که سه مورد از پرکاربردترین این مواد عبارتند از:

هیدروژن پراکساید یا آب اکسیژنه

آب اکسیژنه یک اکسید کننده فوق العاده می باشد. به صورت نرمال غلظتی که از این ماده برای سفید کردن دندان نیاز می باشد بین 30 تا 35 درصد می باشد. آب اکسیژنه را بعلت تمایل به تجزیه در برابر نور خورشید در ظرفهای سرپوشیده و تیره باید نگهداری نمایند. از دیگر موارد نگهداری این ماده قرار دادن آن در یخچال و در محل خنک بعلت قابل اشتعال بودن آن می باشد.

  سدیم پربورات

دو مدل سدیم پر بورات در کلینیک های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. سدیم پربورات جامد و مایع. مدل جامد سدیم پربورات از نظر شیمیایی ثابت می باشد. این ماده پس از تریکب با اسید، آب و یا حتی در معرض گرما قرار گرفتن خیلی سریع تجزیه می شود. مواد حاصل از تجزیه سدیم پربورات عبارتند از متابورات، اکسیژن و هیدروژن پراکساید. با توجه به توضیحاتی که گفته شد می توان گفت که کنترل این ماده نسبت به کنترل هیدروژن پراکساید ساده تر و امن ترمی باشد.

کارباماید پرا کساید

از دیگر موادی که برای رفع بدرنگی دندانها مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از کارباماید پراکساید می باشد. این ماده به نام اوره هیدروژن پراکساید هم نامیده می شود. به طور کلی این ماده در بازار در غلظت های 3 تا 15 درصد یافت می شود. در سفید کردن دندان البته باید این ماده تا غلظتهای ده تا پانزده درصد رقیق گردد. تا آسیبی به دندانها و بافتهای اطراف لثه وارد ننماید.

مزایای بلیچینگ دندانها

  • هزینه پایین آن نسبت به سایر روشهای طراحی لبخند اشاره نمود.
  • عدم تغییرساختار دندان .
  • عدم برش دادن دندانها برای اصلاح طرح بخند.
  • یکی از سریعترین و بدون دردسر ترین راههای دندانپزشکی زیبایی می باشد.

معایب بلیچینگ

موقتی

بلیچینگ دندانها دارای اثری دائمی نیست و پس از مدتی دوباره دندانها رنگ می گیرند.بنابراین اگرسفید کردن دندانها را بعنوان راه حل زیبایی لبخند خود استفاده نمودید، بهتر است مراقبتهای بعد از این درمان را حتما جدی بگیرید. بعنوان مثال بهتر است از خوردن و نوشیدن خوراکیهای رنگی مانند قهوه، چای،نوشابه، غذاهای ادویه دار و همچنین از سیگار کشیدن خودداری نمایید.

کارآمد برای دندانهای سالم

سفید کردن دندانها برای برخی مشکلات غیر مفید ومضر می باشد. برای این موارد نباید از بلیچینگ استفاده نمود. بعنوان مثال اگر مشکلی در سطح مینای دندان وجود داشته باشد و سلامت آن به خطر بیافتد. در این صورت استفاده از بلیچینگ جایز نیست.

عدم نتیجه بخشی برای همه نوع لکه

برخی لکه ها بر روی دندان وجود دارند که با بلیچینگ از بین نمی روند و حتما باید از روش های ترمیم دندان استفاده گردد.